پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۲۵

کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی با هوش مصنوعی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارایه روشی برای کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی با استفاده از هوش مصنوعی شدند.

به گـــزارش پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلـــوچ به نقـــل از ایرنا، سعیده ممتازی، دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «کشف تقلب‌ در تراکنش‌های بانکی و کارت‌های اعتباری با استفاده از هوش مصنوعی» گفت: ویژگی اصلی طرح استفاده از روش‌های نوین هوش مصنوعی در حل یکی از مشکلات حوزه بانکداری است.

وی با بیان اینکه این تحقیق از روش‌های روز دنیا در یادگیری عمیق و هوش مصنوعی بهره برده است، گفت: در راستای ثبت علمی و انتشار مقالات علمی روش پیشنهادی با داده‌های استاندارد بین‌المللی موجود آموزش داده شده که به نتایج خوبی در حوزه پژوهشی خود رسیده است.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، برای بومی‌سازی و تجاری‌سازی این طرح و استفاده از آن در کشور نیاز است با داده‌های همان حوزه مدل‌ها را آموزش داده و مورد استفاده قرار دهیم.

دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر امیرکبیر با بیان اینکه ایده اصلی این طرح از روش‌های هوش مصنوعی در پردازش متن ایجاد شده است، گفت: در پردازش داده‌های متنی ارتباط زیادی بین زنجیره کلمات در متن وجود دارد که درنظرگرفتن این ارتباط باعث می‌شود بتوان روش‌های دقیق‌تر و مؤثرتری را در پردازش متن و پیش‌بینی برچسب واژه‌ها به‌کار برد.

وی ادامه داد: با بهره‌گیری از ایده مشابه سعی کردیم روش‌هایی که ماهیت مدل‌سازی دنباله‌ها را دارند استفاده و ارتباط بین دنباله تراکنش‌ها را کشف کنیم تا براساس آن تشخیص دقیق‌تری در مورد تقلب در تراکنش‌ها داشته باشیم.

ممتازی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به ماهیت روش‌های مورد استفاده امکان ارائه یک نرم‌افزار یا محصول آماده برای استفاده در محیط‌های مختلف بانکی وجود ندارد و برای  استفاده از این محصول نیاز است برای هر حوزه دادگان مربوط به آن پس از رعایت  محرمانگی داده برای آموزش مدل مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته مجری طرح، نتیجه این تحقیق در حوزه بانکداری و همچنین هر حوزه دیگری که احتمال تقلب در دادگان آن وجود دارد قابل استفاده است.

کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی با هوش مصنوعی

وی درباره نتیجه این طرح گفت: در صورت عقد قرارداد با بانک‌ها یا سایر سازمان‌های مرتبط می‌توان با استفاده از داده‌های همان حوزه طرح را به محصولی جهت کشف تقلب تبدیل کرد.

ممتازی افزود: کارهای متعددی در زمینه کشف تقلب انجام شده است، اما ویژگی اصلی این طرح استفاده از روش‌هایی است که در مرزهای دانش این حوزه قرار دارد.

این طرح به عنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین‌المللی کنز (از برنامه های جنبی جایزه مصطفی (ص)) انتخاب شده است. دو مقاله بین‌المللی ISI از این طرح منتشر شده است. مدل‌سازی دنباله‌ای داده‌ها، در نظر گرفتن ارتباط بین تراکنش‌های مختلف، استفاده از ترکیب چندین مدل یادگیری مختلف در قالب روش‌های نوین یادگیری عمیق مهم‌ترین نوآوری‌های این طرح بوده است.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن