پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۲-۲۸

کیسه صفرا چیست؟

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

کیسه صفرا یکی از اندام های مهم بدن است که جایگاه قرار گیری آن در سطح زیرین کبد می باشد .کیسه صفرا همان طور که از نامش پیداست یک کیسه است که وظیفه اش نگهداری از مایع زرد رنگ صفرا می باشد مایع صفرا در زمان انتقال یافتن ماده ی غذایی به معده از کبد ترشح می شود وجابه جا یی ام از طریق یک مجرا به کیسه صفرا صورت می گیرد مایع صفرا پس از ترشح در مجاری صفراوی کبد ساکن می شود مجاری صفراوی در درون کبد به نام مجاری صفراوی داخل کبد معروف هستند و بعد از خروج از کبد به اسم مجاری صفراوی خارج کبدی تغییر نام پیدا می کنند .مسیر صفرا گاهی به وسیله مجرای مشترک آن به صورت مستقیم به دوازدهه ورود پیدا می کنند ویا توسط یک مجرای دیگر به نام سیستیک به طور موقت در داخل کیسه صفرا جمع آوری می شود.

وظایف کیسه صفرا:صفرا وظایفی چون کمک به گوارش ،جذب چربی ها،خروج ودفع مواد غیرضروری را به همراه دارد مایع زرد رنگ صفرا  در دوازدهه اعمالاتی را بر روی چربی های مواد غذایی انجام می دهد که در نتیجه به تغییراتی لازم ختم می‌شود.

سنگ کیسه صفرا:سنگ های کیسه صفرا سنگ های باسایز ریزی می باشد که در درون کیسه صفرا ظاهر می شوند البته همیشه سنگ کیسه صفرا کوچک نیستن وحتی ممکن است در مواقعی به‌اندازه کیسه صفرا رشد کند .در حالت نرمال ونبود مشکل کیسه صفرا میان هر وعده غذایی مایع زرد رنگ صفرا پر می شود به صورتی که با استفاده کردن مواد غذایی چرب مایع صفرا از کیسه صفرا به درون روده جریان پیدا می کند در مواقعی ممکن است سنگ صفرا کیسه صفرا را منسدد کند این جریان تخلیه صورت نگیرد.      نشانه های ناشی از وجود سنگ کیسه صفرا:سنگ کیسه صفرا آگاهی علامتی رابه همراه ندارد ما تنها با انجام دادن آزمایش متوجه حضورش میشویم اما اگر موارد زیر در یک فرد دیده می شود می تواند علامتی بر وجود سنگ کیسه صفرا باشد .

*احساس درد در شکم که بیشترین بخش راست شکم وزیر قفسه سینه و یا در بخش میانی شکم به وجود می‌آید.

*احساس درد در بخش پشتی بدن وشانه ی سمت راست

*پدید آمدن حالت تهوع و استفراغ.

مشکلات عوارض سنگ کیسه صفرا:سنگ کیسه صفرا در اغلب اوقات مشکلی به وجود نمی آورد اما برخی مواقع میتواند خطرناک باشد به خصوص هنگامی که نمونه های زیر در بیمار پدید آید.

*به وجود آمدن یرقان این مورد مشکلی می باشد که بازرد شدن رنگ پوست پوشک ها همراه است .                                        *عفونت ها.

*پاره شدن کیسه صفرا که میتواند حتی به مرگ ختم شود.

*ملتهب شدن پانکراس

روش های تشخیص سنگ کیسه صفرا متخصصان گوارشی قادر هستند به کمک تست های تصویر برداری همچون اولترا سوند به متوجه حضور سنگ های کیسه صفرا شوند اولترا سوند یک نمونه ی تستی فاقد ازدرد است که به وسیله آن با بهره گیری از امواج صوتی ،تصویرهای واضحی از داخل کیسه صفرا به دست می آید .

برطرف کردن سنگ کیسه صفرا؛سنگ کیسه صفرا قابل درمان است و میتوان به روش های زیر این بیماری را بهبود داد.

بدون نیاز به درمان :دراین نمونه هیچ نشانه ای از وجود سنگ کیسه صفرا در فرد به چشم نمی‌خورد اما در هنگام پدید آمدن نشانه های ناشی از سنگ اقدام های درمانی صورت می گیرد.

برداشتن کیسه صفرا وینگ ها با انجام جراحی :جراحی کیسه صفرا جهت برداشتن سنگ پا بیهوشی همراه است اما هیچ گونه خطری نمی تواند بیمار را تهدید کند همچنین اثری برگوارش موادغذایی وهضم آن ها نمی گذارد و احتمال بازگشت وعود کردن دوباره ی سنگ وجود ندارد برخی بیماران بعد از انجام جراحی بامشکلاتی همچون شل شدن حرکت های روده ای خروج گاز معده ونفخ معده روبه رو می شوند اما این شرایط پس از گذشت مدت زمان کوتاهی حل می شود .

بهره گیری از اقدام های درمانی بدون برداشتن کیسه صفرا.دراین موارد با مصرف دارو یا کمک گرفتن از دستگاه های مرتبط به تجزیه ونابود کردن سنگ های کیسه صفرا می پردازند نکته ی حایز اهمیت این می باشد که در این اقدام احتمال عود کردن سنگ های صفرا وجود دارد این اقدام درمانی ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد ودر بازه ی زمانی چند ماهه تا چند ساله انجام گیرد در صورت بازگشت نشانه های سنگ نباید دوره درمان طولانی شود.

زهرا بامری از ایرانشهر

منبع :مجله دنیای سلامت

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن