پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۳-۰۹

گیاهان دارویی ایران

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

ترنجبین:

گیاه خارشتر یک درختچه یا بوته خاردار است که در بیاب آن های ایران، سوریه و مصر یافت می شود. بر روی این گیاه تراوشات قندی وجود دارد. این تراوشات از روی گیاه تکانده و جمع آوری شده و به عنوان شیرین کننده یا دارو استفاده می شود. برخی درختان بلوط هم ترشحات قندی دارند ( به بلوط مراجعه شود) که نباید با هم اشتباه شوند. دانه های سفید ترنجبین که از قسمتهای مختلف گیاه مانند ساقه، غلاف و برگها خارج می شود به طرز چشمگیری دارای مواد قندی می باشند و به عنوان ملین و خلط آور تجویز می شود.

والک:

این گیاه در اروپا و شمال یافت می شود. کل گیاه شامل برگها ،گل سبز مایل به صورتی آن و غده های زیر زمینی آن دارای بوی بسیار قوی مانند پیاز و سیر است.

تخم پیاز:

پیاز احتمالا یکی از اولین گیاهانی است بصورت گسترده ای در مناطق گرمسیری ،نیمه گرمسیری  معتدل کشت شده است.تخم پیاز بسیار کوچک دانه های راه راه سیاه و سفید و در تمام بازارهای ایران به فروش میرسد.استفاده دارویی آن به عنوان یک مسکن و محرک بوده همچنین جوشانده به همراه شکر و روغن بادام به عنوان ملین در هنگام تب حصبه استفاده می شود.

تخم تره :

تحت این نام، بذرهای سیاه رنگ و زاویه دار گیاه سیر در بازارهای ایران به فروش می رسد که دارای خواص مشابه به پیاز است و به همراه پنیر خورده می شود.

بنه ، گیه سیر که از چندین حبه سیر در کنار هم تشکیل شده ،دارای طعم بسیار تند و بوی نامطبوع می باشد. سیر جز و بهترین سبزیهای معطر خوراکی شرق است که در هضم غذا موثر بوده و محرک معده می باشد.سه نوع متفاوت از این گیاه در ایران رشد می کند که شامل بوستانی، باری(گونه وحشی )و (تره مانند).

صبر زرد

صبر زرد بخشی از گیاه socotrine aloes  است  که از برگهای آن تهیه می شود.عصاره آن دارای رنگ سیاه یا جگری می باشد که حاوی دانه های زرد مایل به قهوه ایست. این گیاه یک مسهل شناخته شده است که در زم آن های گذشته ،توسط تجار عرب به سایر نقاط معرفی شده .

گل بابونه

بانوئی احتمالا خلاصه شده بابونه یا بابونج،نامیست برای کامومیل و دیگر گونه های داروئی خانواده گل آفتاب گردان، علاوه بر گونه ذکر شده .

منبع:کتاب جستاری در گیاهان دارویی و داروهای گیاهی ایران نویسنده: دیوید هویر –مترجمان:علی شاهنده ،رضا شاهنده

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *