پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۳-۰۹

روش‌‌های تقویت مهارت مطالعه در کودکان

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

بسیاری از معلمان کتاب را ابزار سرگرمی می‌دانند. آنان سعی دارند کودکان را به کتاب نزدیک کنند و برآنند تا هم منابع خواندنی را برای آنان جذاب‌تر جلوه دهند و هم آنان را با این منابع آشنا سازند. استفاده از کتاب‌ها برای اهداف محدود آموزشی درست نیست؛ زیرا معلمان بر اساس تجربیات‌شان آموخته‌اند که این کار ممکن است نتیجه‌ای معکوس داشته باشد. مهم‌ترین هدف، تقویت عادت به مطالعه در کودکان است؛ عادتی دائمی که حتی بعد از ترک مدرسه هم همراه آنان باشد.

وظیفه‌ی مدرسه آموزش مهارت خواندن به کودکان است. البته این اولین گام است. وقتی کودکان به این هدف رسیدند، وظیفه‌ی حرفه‌ای آغاز می‌شود. باید به دانش‌آموزان کمک کنیم فایده و لذت مطالعه را کشف کنند. هر چند قصد ما چنین است، اغلب ناخواسته، با تبدیل مطالعه به تکلیف و اجبار، شکافی بین کودک و کتاب ایجاد می‌کنیم.

اندیشیدن غیرکلیشه‌ای و آزادانه نسبت به این موضوع به تجدیدِ نظر در شیوه‌ی مطالعه و ایجاد اصلاحات کمک می‌کند. تنها با کشف نقاط ضعف‌مان می‌توانیم راه‌حل‌ها را جست‌وجو کرده و بیابیم. افراد شاغل و حرفه‌ای در آموزش و پرورش، هم‌چنین والدین و جامعه، مطالعه را برای رشد شخصیت کودکان ضروری می‌دانند؛ چیزی که فواید بسیاری دارد و البته ضرورت زندگی ماست.

گردآوری : حبیبه رئیسی

کتاب ادبیات کودکان: روش‌‌های تقویت مهارت مطالعه ، نویسنده: خاویر گارسیا سابرینو ،مترجم: حیدر مختاری، محمدجعفر سعادت  ، ناشر: انتشارات کتابدار ، سال انتشار۱۳۹۴

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.