پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۳-۱۰

قله شیرکوه یزد

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

کوهستان شیرکوه مجموعه کوه‌هایی است که مساحتی حدود ۳۰۰۰ کیلومتر را دربر می‌گیرد. این کوهستان از ۵۵ کیلومتری غرب شهر یزد شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا ۷۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد گسترش یافته است.

این کوهستان در غرب یزد دارای عرض حدود ۱۰ کیلومتر و در جنوب آن دارای عرض حدود ۴۰ کیلومتر است و طول آن از شرق به غرب ۷۵ کیلومتر است.

ارتفاعات شیرکوه در جنوب شهر یزد و در مرکز ایران واقع شده و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا در حدود ۴۰۷۵ متر است. شیرکوه بلندترین ارتفاع استان یزد را داراست و در بیشتر فصول سال پوشیده از برف است. گردشگری: به نظر می‌رسد وجه تسمیه این کوه به دلیل شباهت آن از فاصله دور به یک شیر خفته می‌باشد.

کوهستان شیرکوه به ترتیب از غرب به شرق، از کوه‌های گرده، سل، بنستان، تلخستان، هنگران، دزگین، قوچان، پرخین، گلویوک، بندازان، سوران، کله کفتر و گل سرخ، میل سیاه، لای معدن، علایی، سفید، سرخ، همانه، بن‌کر، تهر، گارو، مسجد، زوربند، بن چاه، گلو بادام، ده بالا، لاخوسه گردشگری

آدوروش، خیبر، لاانجیر، سنگتراش، سیاه پوزه دمه، گدار، زوار، مزوار، پوزه نیش کش، سنگاب خونی، تنگ حوضکی، تنگ چنار، امیری، گدار باغ، تل شکارگاه، کالمند، گدارسی خوری و کوه ترش تشکیل یافته است.

قله‌های بلند این کوهستان عبارتند از برفخانه ترزجان با ۴۰۰۰ متر ارتفاع، منشاد با ۳۹۰۰ متر، آسمان‌نما، گاو و گوساله، بیدم، مهریز و بنادک.

این کوهستان در زمستان اکثراً از برف و یخ پوشیده شده و آب بخش وسیعی از استان یزد را تأمین می‌کند. رود پایین‌در از مهم‌ترین رودهایی است که از دامنه‌های شرقی این کوهستان سرچشمه می‌گیرد.

برای رسیدن به شیرکوه باید به شهر تفت در ۳۰ کیلومتری یزد گردشگری و از آنجا به منطقه ای ییلاقی به نام ده بالا رفت که ۲۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع و حدود ۲۰ کیلومتر از شهر تفت فاصله دارد.

برای صعود به آن مسیرهای گوناگونی وجود دارد که معمول ترین آن از طریق روستای ده بالا و دره نجیب انجام می شود. دره نجیب تنگه‌ای است با شیب تند و طولانی که مشکل‌ترین بخش صعود محسوب می شود.

در انتهای دره نجیب، مسیر به سمت چپ ادامه پیدا کرده و پاکوبی نسبتا صاف با شیب ملایم ما را به سمت جان‌پناه هدایت می‌کند. جان‌پناه در ارتفاع ۳۵۵۰ متری قرار دارد و تقریبا مجهز است.

چشمه آبی که به‌وسیله لوله تا نزدیکی جان‌پناه آورده شده است. دو اتاق دارد که یکی بتونی و دیگری فلزی است (جان‌پناه فلزی را دوستان زنده یاد دکتر “محمدهادی حزینی” که در مسیر صعود به شیرکوه از دنیا رفته است، به یادبود او ساخته‌اند و تابلویی به همین منظور بر در آن نصب کرده‌اند.) و مجموعا گنجایش تقریبا ۳۰ تا ۴۰ نفر را دارد. هم‌چنین جان‌پناه دارای سرویس بهداشتی است. در مسیر به سمت جان‌پناه، قله طزرجان در سمت چپ و در دوردست به زیبایی خودنمایی می کند. گردشگری

مسیر از جانپناه تا قله حدود ۵ کیلومتر است و شیبی ملایم دارد و باید حدود ۵۰۰ متر افزایش ارتفاع گرفت. المانی فلزی با یک آیه قرآن نشان قله شیرکوه یزد است.

منبع:مجله ناز وب

تهیه و تنظیم:نازیلا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *