پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۳-۳۱

برگزاری کارگاه آموزشی مهارت های زندگی در شهرستان زهک

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

ازدواج یکی از مسائل مهم در زندگی هر فردی است. طبیعی است که قبل از ازدواج باید راجع به زندگی مشترک و امور مربوط به ازدواج آگاهی داشت که این امر با آموزش به دست می آید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانوی بلوچ از زهک، صبح روز سه شنبه مورخ ۳۱/۳/۱۴۰۱کارگاه آموزشی مهارت های زندگی با موضوع آموزش های قبل از ازدواج، با حضور جمعی از بانوان به همت کانون فرهنگی زنان زهک و با کارشناسی آقای اشترک روانشناس بالینی ، در مسجد روستای  حسین آبادی شهرستان زهک برگزار شد.

خلاصه مطالب این کارگاه به شرح ذیل می باشد:

آموزش های لازم قبل از ازدواج

ازدواج یکی از مسائل مهم در زندگی هر فردی است. طبیعی است که قبل از ازدواج باید راجع به زندگی مشترک و امور مربوط به ازدواج آگاهی داشت که این امر با آموزش به دست می آید.

حیطه های آموزش قبل از ازدواج

مهم ترین اولویت های آموزشی قبل از ازدواج را می توان در حیطه های کلی زیر تقسیم بندی کرد ،که عبارتند از:

الف- آموزش های روانی – اجتماعی:

این حیطه شامل انتخاب سبک های زندگی، نحوه انتخاب همسر، آشنایی با نحوه تداوم زندگی مشترک، آشنایی با مراحل چرخه زندگی خانواده، روش های برقراری ارتباط مؤثر با اعضای خانواده، چگونگی حل اختلافات و مشکلات احتمالی خانواده، بهداشت روانی و جنسی زوجین، روش های تربیت و پرورش فرزندان، اهمیت سلامت روانی در دوران بارداری و …

ب- قوانین و حقوق اسلامی :

قبل از ازدواج باید مطالبی راجع به اعتقادات، ارزش ها، قوانین اسلامی، حقوق زن و مرد در اسلام و…

ج- آموزش های مربوط به حیطه پزشکی و بیماری ها

برای زوج های در آستانه ازدواج باید آموزش هایی در زمینه های تنظیم خانواده، بیماری های مادرزادی ژنتیکی، انواع سرطان های شایع و ….

برخی از جنبه های آموزش قبل از ازدواج عبارتند از:

۱.انتخاب سبک زندگی

افراد برای ارضای نیازهای زیستی، اجتماعی و عاطفی خود چارچوبی خاص برای خود انتخاب می کنند. در گذشته، اگر افراد تصمیم می گرفتند که تنها بمانند و یا بچه دار نشوند، غیرعادی به حساب می آمدند. اما امروزه، شیوه ها و سبک های مختلف، مفهوم خانواده را به عنوان یک نهاد اجتماعی زیر سؤال برده و هرکس می تواند شیوه زندگی خود را انتخاب کند.

اگر فرد بحران مرحله بزرگسالی را به خوبی پشت سر گذارد، در سن پختگی (میانسالی) شخص به تدریج حوزه تعهدات شخصی را گسترش می دهد، از مسئولیت های خود در مقابل خانواده کاملا آگاهی می یابد، به نسل بعدی و تربیت آن می اندیشد و در نتیجه اعمال خود را جهت می دهد….

۲.تداوم زندگی مشترک:

انسان ها برای روابط زن و شوهری ارزش و اهمیت می دهند، چون می توانند محبوبیت توجه و پذیرش احساس کنند، در موقعیت های استرس آور حمایت شده و نیازهای جنسی خود را بدون اضطراب برطرف کنند….

۳.انتخاب همسر ایده آل

پیدا کردن همسر ایده آل همیشه کار آسانی نیست. افراد همسر خود را در محیط کار،  در مهمانی ها و به کمک والدین یا دوستان خود پیدا می کنند. …..

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و. سلم) تأکید نموده‏اند با افراد داراى حسب و نسب وصلت کنید زیرا تمامى خصال و صفات والدین به فرزندان انتقال مى‏یابد….

۴.آموزش چرخه زندگی خانوادگی

در مشاوره و آموزش های قبل از ازدواج باید به افراد در شرف ازدواج آموزش داد که یک خانواده بعد از ازدواج چه مراحلی را پشت سر خواهد گذاشت. همچنین در مورد ویژگی های این مراحل اطلاعاتی را ارائه کرد تا آنها بتوانند با آگاهی بیشتری نسبت به این امر مقدس اقدام کنند…

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *