پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۴-۰۶

در تشویق و تنبیه باید تفاوتهای فردی را در نظر بگیریم

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

یکی از نکات مهم در تشویق و تنبیه این است که تأثیر آنها بر روی کودکان مختلف با روحیه ها و ویژگیهای روانی مختلف یکسان نیست. تحقیقات نشان داده است که تنبیه بر روی بعضی کودکان اثر نامطلوب می گذارد در حالی که تشویق و ترغیب درباره آنها مؤثرتر است و سریعتر به تغییر رفتار می انجامد. در مورد بعضی کودکان نیز تنبیه عامل مؤثری است. معمولاً در مورد کودکان برونگرا یعنی کودکان که بیشتر دارای رفتار پرخاشگرانه، فعال، هیجانی و روابط اجتماعی زیاد می باشند، اثر تنبیه بیشتر از کودکان درونگرا؛ یعنی کودکانی که دارای رفتار گوشه گیرانه، حساس، زودرنج و کم حرف می باشند، است. برعکس اثر تشویق در مورد کودکان اخیر بیشتر از اثر آن در کودکان دسته اول است؛ البته این مطلب را در همه زمینه ها نمی توان تعمیم داد ولی آنچه مسلم است و تحقیقات مختلف نیز آن را تأیید می کند این است که تشویق و تنبیه را باید براساس رفتار و شخصیت کودکان به طور مختلف مورد استفاده قرار داد. این مسئله نشان دهنده اهمیت توجه به تفاوتهای فردی در تربیت است.

وجود تفاوتهای فردی که از ویژگیهای بدنی و روانی افراد سرچشمه می گیرد ایجاب می کند که ما در استفاده از روشهای تربیتی انعطاف بیشتری داشته باشیم و با همه به طور یکسان عمل نکنیم. ممکن است یک روش تربیتی در کودکی اثر مثبت نشان دهد اما همان روش در کودک دیگر در همان خانواده، نتیجه بخش نباشد. چه بسا دیده شده است که در یک خانواده یک یا چند فرزند با یک روش تربیتی واحد تربیت شده و مشکلات مهمی نداشته اند اما همان روش در مورد فرزند جدید کارآیی نداشته و مشکلات مهمی را به همراه آورده است.

بنابراین در استفاده از تشویق و تنبیه نیز پدر و مادر باید با توجه و دقت در خصوصیات فردی فرزند خود عمل کنند و اثر آن دو را در شخصیت و رفتار خویش بررسی نمایند.

منبع: راهنمای پدران و مادران (شیوه های برخورد با کودکان)

نویسنده: محمد علی سادات

حلما ریگی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن