پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۴-۰۷

کارگاه آموزشی حقوق بانوان در شهرستان نیمروز برگزار گردید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

پدیده طلاق به ویژه در دوران نامزدی از عمده مسائلی است که ثبات یک واحد اجتماعی را تهدید می کند.

به گزارش خبرنگار کانون فرهنگی زنان سیستان، در تاریخ ۷ تیرماه  ۱۴۰۱  به همت کانون فرهنگی زنان سیستان در راستای خدمت گذاری به جامعه بانوان ، کارگاه آموزشی حقوق بانوان ( طلاق در دوران نامزدی ) با کارشناسی سرکار خانم سمانه سارانی  با حضور جمعی از بانوان در روستای خراشادی شهرستان نیمروز برگزار گردید.

طلاق در دوران نامزدی

ازدواج پیوندی بین دو جنس مخالف است، به شرط قرار داد اجتماعی که برای مشروعیت بخشیدن به این روابط جسمانی ایجاد می شود.

این پدیده اجتماعی شدیدا تحت تاثیر اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه بوده و افزایش و کاهش، میزان ، نوع و عوامل موثر بر آن ارتباطی تنگاتنگ با شرایط جامعه دارد و با توجه به این که در یک ساخت شکل گرفته یک نماد اجتماعی محسوب شده و در خود نابسامانی ها و به طور کل ویژگی های جامعه را منعکس می سازد.

دوران نامزدی علاوه براین که یکی از مقوله های ازدواج است یکی از شیرین ترین و ماندگارترین دوره‌های زندگی هر انسانی نیز محسوب می شود که زمینه شناخت بیشتر افراد را از یکدیگر فراهم می آورد. در همین دوره بسیاری از زوجین به خاطر شناختی که از همدیگر پیدا می کنند، تصمیم به جدایی می گیرند که به اصطلاح آن را طلاق می نامیم. این پدیده ثبات و آرامش را از خانواده ها گرفته و به جای آن بحران های روحی روانی را جایگزین می کند.

پدیده طلاق به ویژه در دوران نامزدی از عمده مسائلی است که ثبات یک واحد اجتماعی را تهدید می کند، زیرا ناسازگاری های دو نفر را نشان می دهد که در تشکیل خانواده به خاطر عدم سازگاری با یکدیگر تصمیم به جدایی می گیرند این پدیده از آن جهت اهمیت دارد که هر روز بر آمار متقاضیان طلاق افزوده می شود و سن طلاق نیز به موازات آن در حال کاهش است.

در عصر حاضر و به ویژه در بین اقشار جوان این پدیده با نوع و قالب دیگری ظهور پیدا کرده است که در آن زوجین قبل از تشکیل زندگی مشترک که بیشتر عوامل فرهنگی و اجتماعی در آن دخیل هستند، از هم دلزده شده و همدیگر را ترک می کنند؛ شاید یکی از این عواملی که در رخداد این پدیده از سهم بیشتری برخوردار باشد نوع همسر گزینی است.

معیارهای همسر گزینی تا حدی می تواند از تشدید پدیده طلاق جلوگیری کرده و به استحکام و پایداری خانواده کمک کند گرچه در روند انتخاب همسر شاخص ها و عوامل پیچیده ای دخالت دارند که کشف مطالعه همه آنان مشکل است، اما می توان گفت که بخشی از این جریان آگاهانه و عقلانی و بخشی دیگر ناخودآگاه و مبتنی بر احساسات است.

آنان که در همسر گزینی فقط به توسن علائق مجال دهند، به زودی با سرمای سخت زمستان واقعیت مواجه شده و خواهد لرزید، نیز آنان که ازدواج را به عنوان یک سود یا کسب و یا به طور کلی از زوایای مسائل مادی دیدند، سخت در اشتباهند.

مراحل طلاق در دوران نامزدی

اینگونه طلاق ها در ابتدا از اختلافات جزئی شروع شده و به تکرار و جدی شدن اختلافات می انجامد، به مرور زمان و قهرهای طولانی زوجین، از میزان عواطف آنان نسبت به یکدیگر کاسته شده و در نتیجه احترام و علاقه ای که یک زوج پیش از آن نسبت به هم داشتند از میان می رود و بی اعتمادی جای آن را می گیرد، در این میان اگر خانواده نسبت به ازدواج آنها راضی نبوده باشند می تواند ذهنیت زوجین را نسبت به یکدیگر تغییر داده آن ها را نسبت به هم بی اعتنا کنند.

تصمیم به جدایی نیازمند طی کردن مراحل مختلفی در زندگی است که به تغییر در سبک زندگی و نگرش آنان می انجامد، مراحل طلاق ممکن است به دشواری ها و تنش هایی همراه باشد، که بر زوجین، خانواده ها و خویشاوندان اثر گذار باشد. به طور کلی این مراحل عبارتند از:

۱-طلاق عاطفی، یا طلاق پنهان بیانگر رابطه زناشویی است که روبه زوال می رود و در آن تنش میان زوجین معمولا به جدایی می انجامد در واقع  می توان گفت که طلاق عاطفی اولین مرحله و زمینه برای طلاق قانونی است، که در آن زوجین هیچ علاقه وهمدلی نسبت به هم ندارند.

۲-طلاق اجتماعی، که به تغییرات در دوستی ها و سایر روابط اجتماعی مربوط می شود و فردی که قصد طلاق دارد با آن ها روبه رو می شود و این نوع روابط منفی به میان دو خانواده نیز کشیده شده و تنش بین دو خانواده را بیشتر می کند تحقیقات صورت گرفته نشان از آن دارد که این مساله در بین ازدواج های فامیلی نسبت به یکدیگر ازدواج ها بیشتر به چشم می خورد تا جایی که روابط بین دو خانواده برای همیشه قطع می شود.

۳- طلاق روانی، که از طریق آن فرد سرانجام باید پیوندهای وابستگی عاطفی را قطع کند، و با الزامات تنها زیستن رودرو شود.

۴- طلاق قانونی، متضمن زمینه ها و دلایلی که بر پایه آن ها به ازدواج پایان داده می شود.

بعضی از زوجین، طلاق را به عنوان روش خوبی برای پایان دادن به مشکلات زندگی مشترک یاد می کنند، ولی بر اساس ساختار فرهنگی و اجتماعی ایران، دختران پس از طلاق به مراتب بیش از پسران در مقوله طلاق آسیب پذیرند. دختران در محیط خانواده خود به ویژه پس از طلاق بر اثر مشکلاتی که در نوع برخورد با آن ها می شود به مشکلات روحی، روانی دچار می شوند و از سوی دیگر وجود مشاجره های دائم و مکرر در مورد ازدواج ناموفق خطراتی همچون قلب و عروق را به همراه دارد لذا در صورت عدم ایجاد محیط مناسب بر شدت این مشکلات افزوده می شود.

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *