پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۴-۱۳

اختلالات هورمونی و چاقی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

امروزه اضافه وزن یکی از مشکلات بسیاری از افراد است. رسیدن به وزن مناسب و ایده آل نیازمند رعایت رژیم های غذایی می باشد این در حالی است که برخی از افراد برای کاهش وزن خود تلاشی نمی کنند و بر این عقیده هستند که به دلایل هورمونی وزن بالایی دارند.

یائسگی را متهم نکنید

در بدن  خانم‌های سنین باروری هورمون استروژن و پروژسترون از تخمدان ها ترشح می‌شود که این هورمون‌ها منجر به سیکل‌های قاعدگی می‌شوند. هورمون پروژسترون  در نیمه دوم سیکل افزایش پیدا می‌کند که منجر به تجمع آب و نمک در بدن می شوند. به‌همین دلیل  باعث افزایش وزن خانم‌ها بین دو تا سه کیلوگرم نیمه دوم سیکل ماهانه می‌شود. می‌توان گفت این افزایش وزن در این دوران به‌دلیل افزایش چربی نیست بلکه افزایش آب و نمک است که بعد از وقوع خونریزی در دوران قاعدگی این وزن اضافه شده، کاهش پیدا می‌کند. استروژن معمولاً عامل افزایش وزن در خانم‌ها نیست؛ البته اگر این هورمون به صورت خوراکی مصرف شود، ممکن است از هر ۱۰نفر، یک نفر دچار اضافه‌وزن شود، مصرف استروژن معمولاً با افزایش وزن همراه نیست و خانم‌هایی که داروهای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند نباید نگران این موضوع باشند. وقوع یائسگی می‌تواند مقداری باعث افزایش وزن شود. به هر حال یائسگی یک پدیده فیزیولوژیکی و طبیعی است که انتظار وقوع آن در خانم‌های میانسال را باید داشت.

مراقب رژیم‌های غیراصولی باشید

اصل و اساس کنترل چاقی و اضافه‌وزن و کم کردن وزن، کم مصرف کردن کالری و افزایش فعالیت بدنی است که منجر به افزایش مصرف کالری بدن می‌شود.  برای کم کردن کالری افراد باید رژیم بگیرند اما رژیم مطلوب! اما پاسخ به این سؤال که رژیم مطلوب چه رژیمی است باید بگویم رژیمی است که فرد باید با کمک آن هفته‌ای بین نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشد. در بهترین حالت، فرد چاق نباید بیشتر از یک تا دو کیلوگرم وزن در ماه از دست دهد. همان‌طور که وزن بدن به تدریج زیاد شده باید رفته‌رفته هم کاهش پیدا کند. کسانی که یکدفعه وزن خود را کم می‌کنند، معمولاً قادر به ادامه رژیم غذایی نیستند و وزن کاهش‌یافته دوباره برمی‌گردد. برای همین توصیه می‌شودکسانی که کاهش وزن شدید در کوتاه‌مدت دارند، می‌تواند این افزایش وزن و نداشتن رژیم غذایی درست روی هورمون‌های بدن اثر بگذارد و حتی در خانم‌ها باعث اختلال در نظم قاعدگی شود یا قاعدگی را متوقف کند.  تا زمانی که رژیم ادامه داشته باشد عدم وقوع سیکل‌های ماهانه ممکن است ادامه داشته باشد که پدیده مطلوبی نیست و در کنار آن ممکن است ما ریزش مو، خستگی، کدر شدن پوست و حالت‌هایی که عموما برای خانم‌ها نامطلوب هست را در کنار این تغییرات هورمونی مشاهده کنیم.

دستکاری کردن هورمون‌ها خطرناک است

خیلی وقت‌ها برای کاهش وزن از داروهای تیروئیدی استفاده می‌شود که ما این را توصیه نمی‌کنیم. افراد وقتی بخواهند با پرکار کردن تیروئید وزن کم کنند دچار عارضه‌های دیگری مانند ریزش مو، تحریک پذیری و عصبانیت افزایش ضربان قلب و لرزش دست می‌شوند. ‌این افراد سلامت خود را فدای کم شدن وزن می‌کنند.

قرص‌های جلوگیری از بارداری را مقصر ندانید

خیلی از خانم‌ها و بعضی پزشکان متاسفانه معتقدند که قرص‌های جلوگیری از بارداری هم باعث اضافه‌وزن می‌شوند. قرص‌های جلوگیری که الان در بازار موجود هستند، دوزهای استروژن کمی دارند برای همین این قرص‌ها با اضافه‌وزن قابل‌توجهی همراه نیستند، بنابراین خانم‌هایی که می‌گویند با خوردن این قرص‌ها اضافه‌وزن پیدا کرده‌ایم معمولاً به خاطر رژیم اشتباه‌شان اضافه‌وزن پیدا کرده‌اند و نباید آن را به حساب قرص گذاشت.  البته قرص‌هایی با استروژن بالا مانند قرص‌های اچ‌دی ممکن است باعث چاقی شوند.

بعضی افراد در زمستان دچار افسردگی می‌شوند ولی در فصول گرم سال با افزایش نور آفتاب و افزایش روشنایی افسردگی‌شان بهتر می‌شود. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، بیشتر مستعد چاقی هستند. به هر حال بین عوامل روانشناختی و چاقی هم رابطه شناخته شده‌ای وجود دارد و افرادی که افسرده و مضطرب هستند یا اختلالات روانپزشکی دیگری دارند معمولاً در درمان موفق نیستند.

مهین صیادی

منبع: مجله ی سیب سبز

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *