پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۴-۱۴

استفاده کردن از صابون هایی که با مواد حرام ساخته شده اند

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

بین مردم شایع است صابون هایی که از کشورهای غربی وارد می شوند در آنها چربی حیوانات حرام گوشت مانند خوک و غیره بکار رفته است. اولاً این شایعه معتبر و یقینی نیست فقط گمان محض می باشد و شریعت اینگونه خیالات را نمی پذیرد.

فقها بنابر دو دلیل آن را پاک و جایز قرار داده اند:

مواد ناپاک پس از اینکه با اجزای صابون مخلوط می گردند ماهیت حقیقی خود را از دست می دهند در این صورت استفاده از آن اشکالی ندارد به عنوان نمونه منی ناپاک است، اما وقتی که در رحم زن به خون تبدیل می شود به علت خون بودن نجس می باشد سپس وقتی که ماهیتش به گوشت تغییر پیدا می کند پاک می گردد. همچنین مشک در ابتدا خون ناپاکی است وقتی آن را به مشک در می آورند پاک می شود. خوردن استخوانهای جانوران حرام گوشت نیز حرام می باشد اما زمانی که به نمک تبدیل گردند حلال می شوند.

اگر در منطقه ای فقط از یک نوع صابون و مانند آن مردم استفاده می نمایند به طوری که پرهیز از آن دشوار باشد به اصطلاح فقهاء عموم بلوی باشد یعنی همه ی مردم به آن مبتلا باشند بنابر این حرمت آن کاهش می یابد و استفاده از چنین صابون هایی جایز است.

گروهی دیگر از علماء استفاده از صابون هایی که در آن چربی خوک به کار رفته باشد را جایز نمی دانند. زیرا آنها معتقدند گرچه با تغییر ماهیت، حکم نیز تغییر می کند اما ماهیت خوک به علت نجس العین بودن غیر قابل تغییر است، بنابراین استفاده کردن از اشیایی که در آنها چربی خوک بکار رفته جایز نیست. البته هنگام ضرورت و نیاز شدید اشکالی ندارد ولی باز هم صابونهای بدون اشکال در کشورهای اسلامی به کثرت وجود دارد که نیازی به استفاده از صابونهای غیر مجاز نیست.

شاوزی

منبع: کتاب بانوان

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *