پایگاه اطلاع رسانی بانوی بلوچ

۱۴۰۱-۰۵-۰۲

انواع مهریه

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

برخلاف عقد موقت، تعیین مهریه در عقد دائم شرط لازم و ضروری برای صحت عقد نیست؛ بنابراین در صورتی که در زمان عقد، مهریه ای تعیین نشده باشد نیز عقد صحیح است و طرفین می توانند بعد از ازدواج در مورد مهریه توافق کنند. به همین دلیل، بسته به اینکه مهریه در حین عقد تعیین شده باشد یا نشده باشد، می توان انواع مهریه را شناسایی کرد که انواع آن اعم اند از مهر المسمی، مهر المثل و مهر المتعه. به لحاظ عرفی و در رابطه با چگونگی پرداخت و مطالبه مهریه نیز می توان آن را به مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه تقسیم کرد که با یکدیگر متفاوت بوده و احکام خاص خود را دارند. تفاوت این دو نوع مهریه از جهت آن است که برای دریافت مهریه عندالاستطاعه، زن باید استطاعت یا توانایی مرد برای پرداخت مهریه را در دادگاه ثابت کند.

تعیین مهریه در عقد نکاح

پرداخت مهریه

همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد، به دلیل اینکه زن به محض عقد مالک مهریه می شود، می تواند هر زمان که بخواهد اقدام به مطالبه مهریه کند و مرد موظف به پرداخت مهریه به زن می باشد. علاوه بر این، این امکان نیز وجود دارد که زن با رعایت احکام قانونی، اقدام به بخشش مهریه به شوهر نموده و او را از پرداختن مهریه معاف نماید.

امروزه به دلیل مشکلات ناشی از ازدیاد پرونده های مربوط به مهریه، رویه ای متفاوت با قبل به لحاظ پرداخت مهریه پیش بینی شده است، از جمله مهریه تا یکصد و ده سکه؛ که بر این اساس، تنها به میزان صد و ده سکه از مهریه زن ضمانت اجرای کیفری (جلب شوهر) را دارد و برای مازاد بر آن، نمی توان شوهر را به صورت کیفری تعقیب کرد.

قسط بندی مهریه

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مهریه و احکام قانونی آن در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سؤالات شما عزیزان پیرامون مهریه و احکام قانونی آن پاسخ دهند .

سؤالات متداول

* مهریه چیست و در چه صورتی به زن تعلق می گیرد؟

مهریه مالی است که به موجب عقد نکاح شوهر به زن تملیک نموده و هر زمان پس از عقد، زن می تواند آن را مطالبه نماید که توضیحات کامل در این خصوص ضمت مقاله ارائه شده است.

* انواع و اقسام مهریه زن کدامند؟

مهریه را از جهات مختلف می توان تقسیم بندی کرد که از جمله آنها، تقسیم مهریه به عند المطالبه و عند الاستطاعه و همچنین مهر المثل، مهر المسمی و مهر المتعه است که برای آشنایی با آنها می توانید به مقاله مراجعه نمایید.

* مطالبه مهریه از طرف زن به چه صورت است و چه شرایطی دارد؟

مطالبه مهریه در هر زمان پس از عقد نکاح می تواند ضمن تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده انجام شود که برای آشنایی با این موضوع می توانید مقاله را ملاحظه نمایید.

منبع: دینا

آزیتا چاکرزهی

۷۸۶

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن